SprzątaMy Dzielnice II – podsumowanie i podziękowania

W zeszłą sobotę dobiegł końca projekt SprzątaMy Dzielnice II współfinansowany i współorganizowany przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty i Urząd Miasta Katowice. Ostatnie miesiące to dla nas czas wytężonej pracy, nagrodzony jednak wielkim sukcesem projektu oraz dużą frekwencją na każdej z akcji! Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu, którzy pomagali nam w przygotowaniach do akcji i szczególnie wszystkim tym, którzy byli na naszych akcjach sprzątania i razem z nami posprzątali Katowice. A było nas więcej, niż to sobie mogliśmy wymarzyć przed rozpoczęciem projektu

Tegoroczna edycja zaskakiwała nas powodzeniem już od samego początku. W ramach pierwszego etapu, w którym mieszkańcy Katowic mogli zgłaszać tereny do posprzątania, przesłano do nas aż 67 zgłoszeń! W drugim etapie projektu, którym było głosowanie na finałową piątkę terenów, na których odbędą się akcje sprzątania, oddano w sumie aż 5468 głosów, a galeria miejsc zgłoszonych do akcji SprzątaMy Dzielnice II dotarła do ponad 84 tysięcy osób!

To był dla nas jednak dopiero początek niespodzianek. Szybko mieliśmy zrozumieć, że aktywność mieszkańców Katowic w ramach dwóch poprzednich etapów to nie tylko wytykanie problemów do rozwiązania, a mieszkańcy Katowic są gotowi, żeby wyjść z domów i sami te problemy rozwiązać. Już na pierwszej akcji pomimo deszczu i niesprzyjającej pogody udało nam się pobić zeszłoroczny rekord frekwencji, na akcję SprzątaMy Załęże przyszło ponad 40 osób! Wspólnie udało nam się zebrać aż 60 worków z samym szkłem, 5 odkurzaczy oraz masę innych odpadów, która spokojnie zapełniłaby „z górką” dwa kontenery! Największe zaskoczenie miało jednak dopiero nadejść. Na akcji SprzątaMy Giszowiec, która zdobyła najwięcej głosów na etapie głosowania, pojawiło się ponad 120 osób! Brawo Giszowiec, jesteście rekordzistami nie do pokonania (w tej edycji akcji 😉 )! Nauczeni doświadczeniem z poprzedniej akcji zapewniliśmy na Giszowcu dwa razy więcej kontenerów niż na Załężu, ale i to było za mało. 85 worków szkła, 74 worki plastiku, 9 walizek i mnóstwo innych odpadów przerosło dwa kontenery dostarczone na teren akcji przez MPGK. Do trzech razy sztuka, na kolejną akcję, SprzątaMy Koszutkę przygotowaliśmy nie dwa, nie cztery, ale aż pięć kontenerów na odpady! I znów było za mało! Duża frekwencja i zapał do pracy na Koszutce sprawił, że 5 dostarczonych kontenerów zapełniło się 96 workami odpadów zmieszanych, 50 oponami (!!), 9 zderzakami, 4 kanapami i mnóstwem innych odpadów.

W ciągu pięciu akcji zorganizowanych w ramach projektu SprzątaMy Dzielnice II udało nam się zebrać łącznie 972 worki odpadów (w tym ponad 600 worków samego szkła i plastiku)! Zebraliśmy 108 opon samochodowych! Załadowaliśmy 15 kontenerów i oczyściliśmy 30 hektarów terenów zielonych w Katowicach! Oczywiście nie udało by się nam tego wszystkiego zrobić, gdyby nie wszystkie wspaniałe osoby, które włączyły się w akcję i sprzątały razem z nami. Dziękujemy wszystkim dzieciom, które razem z rodzicami bardzo licznie stawiły się na tegorocznych akcjach i zebrały więcej śmieci niż niejeden dorosły – szczególnie tym, które 1 czerwca, w dniu swojego święta pojawiły się na naszej akcji. Chyba do końca życia zapamiętamy małego Ignasia z Koszutki, który po 2 godzinach solidnego sprzątania podekscytowany powiedział mamie, że: „Tu jest lepiej niż w wesołym miasteczku!”. Łącznie w akcjach sprzątania wzięło udział 308 osób! Dziękujemy!

Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy Stowarzyszenia Wolnej Herbaty oraz osób, które wspierały nas na akcjach sprzątania i jeździły z nami na prawie każdą akcję. Dzięki! Jesteście siłą Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, tym, co jest w nim najlepsze! Brawa dla:

 • Janka Bujakowskiego, który jest autorem i reżyserem wszystkich filmów promocyjnych, które zachęcały do udziału w kolejnych akcjach sprzątania. Janka mogliście też spotkać na samych akcjach.
 • Darii Rytelewskiej, która jest autorką wielu grafik wykorzystywanych w ramach SprzątaMy Dzielnice, ona również w ekspresowym tempie przygotowała kolaże zdjęć, które pojawiły się na etapie głosowania.
 • Włodka Arsenicza, który był na prawie każdej akcji sprzątania, bardzo nam pomógł przy organizacji wydarzeń oraz świetnie obsługiwał wózek na dwóch pierwszych akcjach.
 • Elżbiety Dąbrowskiej-Seweryn, która była na prawie każdej akcji sprzątania, zawsze pracowita i gotowa żeby dbać o tereny zielone w Katowicach.
 • Krzysztofa Blachnickiego, dzięki któremu mamy świetne zdjęcia z Koszutki, Witosa i Lasu Panewnickiego.
 • Klaudi Dobrowolskiej, która pomagała nam w porządkach po każdej akcji i bardzo wspierała nas organizacyjnie.
 • Agnieszki Keller, której zdjęcia również możecie podziwiać na naszym fanpage’u. Agnieszka wspierała nas na Koszutce i w Lesie Panewnickim.
 • Karoliny Kracli, nasza najmłodsza wolontariuszka, która wspierała nas organizacyjnie na akcjach na Koszutce i Witosa. Przyjeżdżała na nasze akcje aż z Chełmu Śląskiego!
 • Grażynie Prycza-Kupny, która wspierała nas i ratowała z trudnych sytuacji na Giszowcu oraz w Lesie Panewnickim.
 • Natalii Loranc, Klaudii Wala, Nuno Soares, Izabeli Dzierżek, Alexandry Georgescu, Asi Pośpiech z mężem, Rafała Chrupały, Wacława Altmana którzy pomagali nam w realizacji tego projektu, byli z nami na akcjach i wspierali nas na stoisku lub w terenie.
 • Aureliusza Drabika, Stephena Balle oraz wszystkich innych, którzy byli na więcej niż jednej akcji sprzątania, towarzyszyli nam już w zeszłorocznej edycji projektu. Zawsze możemy liczyć na wasz udział i pomoc. Z dumą możemy was nazywać przyjaciółmi naszego Stowarzyszenia.

Nie udało by się nam zorganizować tego projektu bez licznych partnerów, którzy włączyli się w pracę na każdym etapie projektu. Dziękujemy zwłaszcza Urzędowi Miasta Katowice. SprzątaMy Dzielnice to projektu współfinansowany i współorganizowany przez UM Katowice w ramach programu KATOobywatel. Szczególnie dziękujemy Wydziałowi Kształtowania Środowiska, który czuwał nad każdą akcją sprzątania i zawsze służył wsparciem oraz Wydziałowi Promocji, który podzielił się z nami swoją przestrzenią magazynową, podarował gadżety dla mieszkańców oraz zaprojektował i wydrukował plakaty wieszane w ramach projektu SprzątaMy Dzielnice II.

Bardzo nas cieszy, że w tym roku w nasze akcje sprzątania włączyły się nie tylko instytucje i grupy nieformalne, ale również firmy. Serdecznie dziękujemy:

 • Przedsiębiorstwu Budowlanemu Anbud, za współpracę i wsparcie w realizacji projektu,
 • Firmie Traficar, za współpracę i udostępnianie samochodów dostawczych na czas trwania akcji sprzątania,
 • Zakładom Usługowym „EZT” S.A. za zgłoszenie się do nas i wspólne sprzątanie w ramach akcji SprzątaMy Witosa.

Jak zwykle nie zawiodły nas różne instytucje oraz grupy, które aktywnie włączają się w działania na rzecz Katowic. Jest wśród nas wiele odpowiedzialnych i oddanych miastu osób, które są gotowe w swoim wolnym czasie walczyć o to, żeby nam wszystkim żyło się lepiej w Katowicach. Często na co dzień nie widać ogromu pracy, jaki wkładają w zmianę na lepsze tego miasta, nam też nie uda się wymienić pewnie ich wszystkich, ale korzystając z okazji, chcielibyśmy szczególnie podziękować:

 • Katowickim Wodociągom, a szczególnie Jolancie Wszędyrówny, która zawsze służyła nam pomocą i służyła pomocą w razie trudności.
 • Ewie Inn prowadzącej portal oraz fanpage Katowice-załeze.pl za zgłoszenie oraz aktywne włączenie się w przygotowanie i sprzątanie podczas akcji SprzątaMy Załęże,
 • Patrycji Siepielskiej, Karolowi Janiakowi, Joannie Janiak oraz pozostałym osobom zgromadzonym wokół fanpage’a Zielone Załęże,
 • Śląsko-Dąbrowskiej Spółce Mieszkaniowej, a w szczególności Izie Cieplok, za zgłoszenie terenu do akcji sprzątania, udział w akcji oraz pomocy w promocji akcji SprzątaMy Giszowiec,
 • 8 Gromadzie Zuchowej „Dzielne Orzełki” wraz z opiekunami Agnieszką Pinkawą i Marcinem Gawlicą za liczne stawienie się na akcji SprzątaMy Giszowiec i dużo pozytywnej energii,
 • Marii Ryś z Rady Jednostki Pomocniczej nr 17 na Giszowcu za pomoc w promocji wydarzenia i za aktywny udział w samym sprzątaniu w ramach akcji SprzątaMy Giszowiec,
 • XIV Liceum Ogólnokształcącemu im. mjr Henryka Sucharskiego za liczne stawienie się na akcji SprzątaMy Koszutkę,
 • Marcinowi Zawadzkiemu, prowadzącemu fanpage NaprawiaMy Koszutkę za zgłoszenie oraz aktywne włączenie się w przygotowanie i sprzątania podczas akcji SprzątaMy Koszutkę,
 • Dorocie Malejka-Żywica oraz wszystkim osobom zgromadzonym wokół Inicjatywy Mieszkańców Osiedla Kokociniec za zgłoszenie oraz aktywne włączenie się w przygotowanie i sprzątanie podczas akcji SprzątaMy Las Panewnicki,
 • Nadleśnictwu Katowice za sadzonki, które mogliśmy rozdać w ramach akcji SprzątaMy Załęże oraz obecność na akcji SprzątaMy Giszowiec.