Przepisy na kosmetyki

Przedstawiamy jak z prostych, dostępnych składników zrobić własne kosmetyki, środki do higieny osobistej, a także jak wykonać środki czystości. Jeżeli chcesz próbować czegoś samodzielnie w domu już dziś, poniżej proste przepisy na naturalne, ekologiczne kosmetyki, które przechowujemy w szklanych słoikach. Takie kosmetyki, wykonane samodzielnie, są świetnym prezentem w stylu zero waste.

Dezodorant

Wersja podstawowa:
2 części sody oczyszczonej (lub po połowie sody oczyszczonej i mąki ziemniaczanej)
3 części oleju kokosowego
wybrane olejki eteryczne – kilka kropli

Słoik z odpowiednią ilością oleju kokosowego umieść w garnku z wodą. Podgrzewaj garnek do momentu, gdy olej zupełnie się roztopi i dodaj suche składniki. Jeżeli chcesz dodatkowego zapachu, dodaj kilka kropli wybranego olejku eterycznego lub ich kombinacji. Przechowuj w słoiku.

Wersja trudniejsza:
1/4 szklanki sody oczyszczonej
1/4 szklanki proszku z maranty
4 łyżki oleju kokosowego
10 kropli olejku grejpfrutowego lub innego

Wymieszaj suche składniki, dodaj do nich olej w postaci płynnej (należy go w tym celu podgrzać) i wybrane olejki eteryczne. Taka ilość powinna wystarczyć na 4-5 miesięcy. Przechowuj w zamkniętym słoiku.

Kule do kąpieli

Wersja podstawowa:
200 g sody oczyszczonej
100 g kwasku cytrynowego
ok. 30 g oliwy
łyżeczka cukru waniliowego, cynamonu lub innej przyprawy/zapachu

Wymieszaj sodę oczyszczoną z kwaskiem cytrynowym. Dodaj oliwę, następnie cukier lub aromaty. Powinna mieć konsystencję mokrego piasku! W razie potrzeby dodaj oliwy. Nałóż do foremek, mocno dociśnij i odstaw na kilka godzin do wyschnięcia.

Inna wersja:
240 g sody oczyszczonej
120 g kwasku cytrynowego
120 g skrobi kukurydzianej (lub ziemniaczanej, z tapioki, proszku z maranty)
ok. 15 kropli olejku eterycznego
płatki ziół/kwiatów (np. lawenda, chaber, róża)
opcjonalnie kilka kropli barwnika spożywczego

Zmieszaj suche składniki, dodaj garść kwiatów lub płatków, olejek eteryczny i barwnik spożywczy. Wszystko dobrze wymieszaj – spryskuj delikatnie wodą i mieszaj aż do uzyskania konsystencji mokrego piasku (momentu, w którym będzie możliwe ulepienie kul). Kule odkładaj na bok do wyschnięcia.

Wersja trudniejsza:
100 g sody oczyszczonej
50 g kwasu cytrynowego
25 g glinki/soli/ziół/płatków
25 g skrobi ziemniaczanej
3-5 kropli olejku eterycznego
30 g oleju kokosowego

Sodę, kwasek cytrynowy, zioła i mąkę wymieszaj w naczyniu, olej kokosowy rozpuść w kąpieli wodnej i dodaj do reszty. Na koniec dodaj wybrany olejek eteryczny, wymieszaj i nałóż do foremek lub formuj kule.

Maska do każdego rodzaju włosów z nasion lnu

1 łyżka siemienia lnianego
szklanka wody

Składniki umieść w garnku i gotuj przez 15 min, od czasu do czasu mieszając. Odcedzony i ostudzony płyn nałóż na wilgotne włosy i zawiń je w ręcznik. Po 30 min należy dokładnie spłukać maskę. Taka maseczka intensywnie odżywia włosy, a także zapewnia im gładkość i połysk – efekt widoczny jest od razu po zastosowaniu. Siemię lniane jest tanim i łatwo dostępnym składnikiem, zachęcamy do kupowania go na wagę do własnego opakowania.

Oliwka magnezowa

Wersja podstawowa:
33 g sześciowodnego chlorku magnezu CZDA
66 g(ml) wody destylowanej
ulubiony olejek eteryczny

Wodę podgrzej, nie dopuść do zagotowania. W szklanym naczyniu odważ odpowiednią ilość chlorku magnezu, zalej podgrzaną wodą, wymieszaj plastikową lub drewnianą łyżeczką do rozpuszczenia (nie metalową). Dodaj wybrane olejki eteryczne i przelej do wyparzonych buteleczek na spray.

Wersja trudniejsza:
Zamiast chlorku magnezu sześciowodnego do analizy można użyć Soli Epsom. Zamiast czystej wody destylowanej można użyć naparu lub wywaru z ziół na wodzie destylowanej.

W wypadku poczucia, że oliwka jako dezodorant jest zbyt słaba można zrobić z wyższym stężeniem soli, w proporcji 1:1 (np. 50g wody destylowanej + 50 g chlorku magnezu). Jeśli działanie jest zbyt mocne, można stężenie soli w wodzie proporcjonalnie zmniejszyć i ewentualne stopniowo zwiększać, kiedy skóra przywyknie. Nie stosować na podrażnioną skórę.

Pasta do zębów

6 łyżek oleju kokosowego (najlepiej nierfainowanego)
3 łyżki sody oczyszczonej
2 łyżki ksylitolu

Podgrzej olej, tak, żeby nie był na tle miękki że możesz go swobodnie mieszać, nie roztop go jednak całkowicie, gdyż wtedy soda opadnie na dno i trudno Ci będzie równo wymieszać wszystkie składniki. Dodaj sodę i ksylitol. Jeśli ksylitol który kupiłeś ma grube kryształki, możesz je rozdrobnić wcześniej w moździerzu. Wymieszaj składniki i poczekaj aż cała masa zastygnie od czasu do czasu mieszając, żeby soda nie opadła na dno. Tak otrzymaną mieszankę możesz spokojnie przechowywać w temperaturze pokojowej.

Kawowy peeling do ciała

1/2 szklanki fusów po kawie
1/4 szklanki ulubionego oleju
opcjonalnie wybrane olejki eteryczne

Do fusów dodajemy stopniowo olej do powstania konsystencji gęstej papki. Stosujemy na wilgotną skórę twarzy i ciała. Tak przygotowany peeling przechowuj w słoiku.

Cytrynowy peeling do ciała

200 ml cukru białego lub trzcinowego
1/2 łyżki oleju kokosowego
1/2 łyżki oliwy z oliwek (lub innego oleju, np. ze słodkich migdałów, arganowy, z pestek winogron, słonecznikowy)
1 łyżka naturalnego miodu
ok. 10 kropli witaminy E
sok z 1/2 małej cytryny
ok. 10 kropli olejku eterycznego cytrynowego (opcjonalnie dodać kilka kropli pomarańczowego, grejpfrutowego lub miętowego)
szczypta kurkumy

Do miseczki wsypać cukier, dodać lekko rozpuszczony olej kokosowy, oliwę z oliwek, miód i sok z połowy cytryny – dobrze wymieszać. Na koniec dodać witaminę E i olejek eteryczny. Doprawić szczyptą kurkumy – doda ona bardziej wyrazistego koloru; kurkuma ma działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne. Gdyby peeling był za suchy najlepiej dodać trochę oleju kokosowego, a jeśli jest za mokry – cukru. Peeling cytrynowy będzie delikatnie rozjaśniał i odświeżał naszą skórę, a do tego fajnie złuszczał naskórek. Najlepiej stosować na rozgrzaną i wilgotną skórę. Przechowywać w lodówce.

Kasztanowa pasta myjąco-peelingująca do twarzy

3 średniej wielkości kasztany (tych zwykłych zebranych jesienią)
1/2 szklanki wody destylowanej
3-4 łyżki mąki ryżowej
1,5 g gumy ksantanowej
1 łyżeczka dowolnego oleju (np. jojoba, arganowy, ze słodkich migdałów, z pestek winogron)
1,5 g naturalnego konserwantu GSB (eco konserwant)
opcjonalnie olejki eteryczne ok. 10 kropli (np. drzewo herbaciane, bergamotka)

Kasztany zalać gorącą wodą i moczyć ok. 8-12h, następnie obrać ze skórki, pokroić na mniejsze kawałki i gotować pod przykryciem w wodzie destylowanej do miękkości. Całość zblendować i po ostygnięciu dodać pozostałe składniki, dobrze wymieszać. Pasta świetnie nadaje się do cery trądzikowej, ma działanie rozjaśniające i wzmacnia naczynka. Dobrze sprawdzi się w codziennym oczyszczaniu skóry twarzy, ale również jako maska peelingująca idealna dla zanieczyszczonej skóry. Stosować ok. 1/3 łyżeczki na wilgotną skórę twarzy, w celu oczyszczenia delikatnie umyć twarz i spłukać. Jako peeling – dobrze wmasować w skórę twarzy zwracając szczególną uwagę na obszary bardziej zanieczyszczone – zostawić na około 1 min po czym spłukać letnią wodą. Przepis na słoiczek 120 ml.

Pomadka do ust

1 łyżka wosku pszczelego
1-2 łyżki oleju kokosowego
1 łyżka wazeliny, oleju spożywczego lub starych pomadek czy szminek

Umieść składniki w szklanym naczyniu i umieść je w garnku z wodą tak, by składniki ogrzały się, ale nie wymieszały z wodą. Wymieszaj dokładnie składniki, a następnie przelej do starego opakowania po pomadce lub innego, małego pojemnika (malutkiego słoiczka, opakowania po soczewkach itp). Po ostudzeniu pomadka jest gotowa do używania.

Suchy szampon do włosów

100g skrobi ziemniaczanej
cynamon lub kakao

Przesyp porcję skrobi (mąki) ziemniaczanej do słoika, a następnie w zależności od koloru włosów dodaj cynamon (włosy jasne) lub kakao (włosy ciemne). Mieszając, powoli dodawaj składnik koloryzujący do momentu, kiedy kolor szamponu będzie przypominał kolor twoich włosów. Gotowy szampon nałóż na nasady włosów i po 30 sekundach wyczesz. W tym czasie skrobia wsiąknie nadmierny łój i pozostawi czyste włosy.