Nasze działania

Działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego, przeciwdziałania wszelkiego rodzaju dyskryminacji oraz promocji kultury. Stowarzyszenie promuje integrację społeczną, działa na rzecz wspierania harmonijnego rozwoju człowieka.


Piękne dni na sprzątanie

Akcje sprzątania terenów zielonych wraz z mieszkańcami. Naszym działaniom zawsze towarzyszy grill lub ognisko, gdzie uczestnicy sprzątania mogą się spotkać po wspólnie wykonanej pracy. Poprzez akcję sprzątania staramy się przygotowywać i promować atrakcyjne miejsca rekreacyjne, gdzie bliscy mogą wspólnie spędzać czas. W 2018 roku organizowaliśmy też akcję SprzątaMY Dzielnice, w ramach której spotkaliśmy się posprzątać w 7 różnych miejscach Katowic.

Kawiarenka naprawcza Repair Cafe

Umiejętność naprawiania zepsutych przedmiotów jest coraz rzadsza, a kultura wymiany na nowe rośnie w siłę. Zbieramy lokalną społeczność na wydarzeniach, w trakcie których każdy może przynieść zepsute przedmioty i naprawić je wspólnie z ekspertami – wolontariuszami. Mogą to być ubrania, zabawki, komputery, elektronika, biżuteria, rowery i inne przedmioty. Akcja odbywa się we współpracy z repaircafe.org i jest współfinansowana z budżetu Miasta Katowice. Do wyrzucenia? Nie ma mowy!

Wyzwanie #codziennie5

Co roku organizujemy miesięczne wyzwanie #codziennie5. Polega ona na zbieraniu z przestrzeni publicznej 5 śmieci dziennie. Zebranym odpadom należy robić zdjęcia i umieszczać w mediach społecznościowych z hashtagiem #codziennie5. Akcja ma na celu kształtowanie proekologicznych zachowań oraz promowanie brania odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie. Każdego roku w akcji bierze udział około 500 uczestników z całej Polski.

Warsztaty upcyklingowe

Organizujemy warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w miastach na terenie Śląska i okolic. Używamy odpadów dając im drugie życie, minimalizujemy zużycie nowych materiałów. Podczas naszych warsztatów wykorzystujemy makulaturę, rolki po papierze toaletowym, słoiki, plastikowe butelki i opakowania. Celem warsztatów jest rozwój plastyczny i społeczny uczestników oraz wzrost świadomości ekologicznej.

Warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków oraz środków czystości

Na naszych warsztatach stworzycie własne, naturalne środki higieny, kosmetyki czy środki czystości. Wspólnie tworzymy takie rzeczy jak pasta do zębów, kula do kąpieli, mydło, suchy szampon, dezodorant, pasta piorąca, uniwersalne środki czystości i inne.

Spotkania i prelekcje zero waste

Spotkania mają na celu umożliwienie spotkania osobom zainteresowanym sposobami ograniczania produkcji odpadów we własnych domach oraz ideą Zero Waste. Spotkaniom często towarzyszą prelekcje oraz warsztaty.