Positive eco change leaders – projekty

Jednym z celów wymiany młodzieżowej Positive eco change leaders, którą przeprowadziliśmy w lipcu dla młodych ludzi zainteresowanych ekologią i działaniem na rzecz swoich społeczności lokalnych, było nauczenie ich, jak efektywnie zaplanować i zrealizować projekty po powrocie do domu. Poświęciliśmy temu zagadnieniu dużo czasu – omówiliśmy między innymi fazy projektu, role osób realizujących je, powiedzieliśmy o tym jak promować akcje w mediach społecznościowych oraz jak przewidzieć ewentualne ryzyka i jak im zapobiegać. Młodzi liderzy mieli pełną swobodę wyboru rodzaju projektu, jego wykonania i dzięki temu odbyło się wiele różnych działań. Czas przedstawić kilka przykładów!

Litwa – Aistė, Algirdas, Emilija, Evelina, Judita i Tadas

Kreatywnym pomysłem wykazała się litewski zespół, którego planem było połączyć akcję sprzątania wraz z utworzeniem tak zwanego ‘cacha’ (więcej o idei na stronie geocaching.com), stąd też narodziła się nazwa działania ‘Eco Cache’. Został przygotowany specjalny upcyklingowy dziennik (logbook) dla osób, które znajdą go później poprzez aplikację Geocaching. W akcji sprzątania wzięło udział 20 osób i zebrano ponad 40 worków śmieci.

Włochy – Celestin, Mhamed, Roberta i Serena

Grupa włoska założyła proekologiczny profil na Instagramie ‘Natural World, na którym publikowali treści związane z ruchem zero waste, przepisy na zdrowe posiłki oraz niekiedy zabawne grafiki. W sumie opublikowano 57 postów, a profil obserwuje 158 użytkowników.

Chorwacja – Ana, Antonia, Iva, Petra, Tanja i Zvonimir

Chorwaccy liderzy nie mieli możliwości zrobienia jednego wspólnego projektu ze względu na różne miejsca zamieszkania. W ramach projektu został zorganizowany, m.in. pokaz filmu w kawiarni należącej do ruchu gospodarki zamkniętej, dwie prelekcje o ruchu zero waste i dobrych praktykach, które łatwo można wprowadzić w życie oraz akcja sprzątania, która była wciągnięta pod dużą akcję charytatywną „72h without compromise”, z której powstał również krótki film.

Film-Chorwacja

Macedonia Północna – Dimitar, Jana, Marija, Nikola, Tamara i Tijana

Uczestnicy z Macedonii Północnej również zorganizowali akcję sprzątania oraz dwa spotkania dla wszystkich wolontariuszy, podczas których uczestnicy wymiany dzielili się zdobytą podczas wymiany wiedzą.

Polska – Aleksandra, Ewa, Izabela, Katarzyna, Monika, Olaf i Paulina

Pomysł uczestników z Polski wyłonił się z dyskusji o świecie fast fashion oraz tendencji do kupowania ciuchów w tzw. ciuchlandach, czy secondhandach. Pomysł polskiej grupy polegał na zebraniu galerii zdjęć osób ubierających się na co dzień w ubrania zakupione w sklepach z używaną odzieżą. Pomysł kilkakrotnie rozszerzał się i ostatecznie przerodził w się kampanię w mediach społecznościowych, która zostanie przeprowadzona w pierwszej połowie 2020 roku.