Piękny dzień na sprzątanie Stargańca

Piękny dzień na sprzątanie Stargańca

1 lipca razem z okolicznymi mieszkańcami Stowarzyszenie Wolnej Herbaty posprzątało okolice wokół Stargańca – urokliwego jeziora w środku lasu. W akcji brało udział ok 30 osób. Uczestnicy zebrali pełny kontener śmieci z plaży i lasu wokół jeziora. Pośród porzuconych przedmiotów znaleźliśmy między innymi gumowego kucyka. Po akcji, zostało zorganizowane ognisko i grill dla uczestników sprzątania. Dziękujemy wszystkim, którzy byli tam razem z nami.

Starganiec to malownicze jezioro, które znajduje się przy ulicy Owsianej na granicy Mikołowa i Katowic. Pierwsze informacje o jeziorze pochodzą z ksiąg z początku wieku. Kiedyś znajdował tutaj nawet ośrodek wypoczynkowy i obok jeziora zbudowany był osobny basen. Dziś po basenie został już tylko płytki staw a po ośrodku asfaltowa droga dojazdowa i pełno starych śmieci w okolicznym lesie.

Mimo to jest to wciąż popularne miejsce wypoczynku dla okolicznych mieszkańców. W słoneczne dni jest tu mnóstwo rodzin z dziećmi, młodzieży, która spędza czas na wolnym powietrzu na przemian przy grillu albo w ciepłym (choć nieco płytkim) jeziorze. Dla spragnionych kontaktu z naturą Starganiec ma do zaoferowania obszerną plażę z infrastrukturą w postaci ławek i śmietników. Mało kto wie, że jest to również jedno z niewielu miejsc w okolicy gdzie można bezpiecznie i legalnie palić ognisko.

Starganiec jest znany wśród okolicznych mieszkańców również z jeszcze jednego powodu – polana po drugiej stronie Stargańca często służy za miejsce wypoczynku dla entuzjastów naturyzmu.

Ze względu na wartość rekreacyjną i popularność tego miejsca, postanowiliśmy w Stowarzyszeniu zwrócić uwagę na jego zaśmiecenie i wysprzątać okolicę. Dziękujemy serdecznie Urzędowi Miasta Mikołów, które było partnerem strategicznym wydarzenia i umożliwiło ten sukces. Dziękujemy również za udzielone wsparcie Zakładowi Usług Komunalnych w Mikołowie, MDK Mikołów, restauracji Patio Zajazd, Cezaremu Wolnemu z Leśnictwa Zadole oraz Bogusławowi Jastrzębskiemu z Gazety Mikołowskiej, który odwiedził nas podczas akcji.

Informacje prasowe o wydarzeniu:

https://mojmikolow.pl/p,s,200120,o,informacje_galeria,strona,1,id_informacji,839179.html#galeria

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *