#Codziennie5 – ogólnopolska akcja ekologiczna

Profil akcji na Facebooku | Wydarzenie

Pamiętacie naszą doroczną akcję #codziennie5? W tegorocznej, trzeciej już edycji, również mówimy NIE wszechobecnym w przestrzeni publicznej śmieciom! Organizowana przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty akcja polega na zebraniu 5 śmieci każdego dnia i umieszczeniu ich zdjęć na portalach społecznościowych z dopiskiem #codziennie5. Wspólnie mamy szansę oczyścić przestrzeń publiczną z zalegających w niej śmieci.

W zeszłych latach udało nam się zaangażować w akcję prawie 1000 osób, które razem zebrały ponad 100 tys. śmieci! Nasza najbardziej aktywna uczestniczka umieściła na Instagramie ponad 80 zdjęć zebranych przez siebie śmieci, a zbierała je długo po zakończeniu wyzwania. W tym roku zmieniliśmy nieco koncepcję i chcemy zachęcić ludzi do zbierania śmieci przez cały rok, a w czerwcu – do podjęcia wyzwania miesięcznego. Przygotowaliśmy atrakcje dla uczestników akcji, którzy wezmą w niej aktywny udział i będą publikować swoje zdjęcia na wydarzeniu: www.facebook.com/events/444909772917381 – ale o tym już wkrótce!

A dlaczego to robimy?

1. Nie istnieje coś takiego jak „moje środowisko” i „twoje środowisko” – środowisko mamy wspólne i jeśli nie nauczymy się, że wspólnie musimy o nie dbać to na pewno szybciej doprowadzimy naszą planetę do wyniszczenia… Nie ma więc czegoś takiego jak „to nie moje śmieci”, bo to nasza wspólna odpowiedzialność.

2. Bezpieczeństwo – śmieci są wszędzie, rozbite szklane butelki, metalowe puszki, niedopałki papierosów. Najbardziej zagrożone są dzieci i zwierzęta, które łatwo mogą się zranić, a nawet ponieść śmierć głodową (widzieliście pewnie zdjęcia jeży i saren z butelką/puszką na głowie…). Bezpieczeństwo w ogóle, pozostawione śmieci mogą być początkiem pożaru lub zwyczajnie zatruwać nasze środowisko (np. mikroplastik).

3. Czy nie każdy z nas chce żyć w pięknym otoczeniu? Jadąc do lasu podziwiać dziką przyrodę i odpoczywać wśród drzew? Zrelaksować się na plaży? A jak to zrobić, kiedy dookoła pełno śmieci… na każdym kroku śmieci.

4. Bo #codziennie5 🙂

Celem naszej akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej i promocja postaw proekologicznych, a także odpowiedzialności za najbliższe otoczenie. Chcemy, aby każdy spróbował zrobić coś dla środowiska naturalnego i może ktoś powie, że 5 śmieci dziennie to mało, ale jeśli zachęcimy do tego choćby te 1000 osób to każdego dnia zbierzemy, nie 5, a 5000 śmieci! Zbieramy je idąc do pracy, parku, na spacerze z psem, nad morzem, w górach, w mieście i na wsi. Do akcji może przyłączyć się każdy kto posiada konto na jednym z portali społecznościowych. W tym roku stworzyliśmy również fanpage akcji na Facebooku, który dostępny jest pod adresem: www.facebook.com/codziennie5. Zachęcamy do obserwowania profilu wyzwania na Facebooku – to tam będą pojawiać się najnowsze informacje, zdjęcia uczestników oraz niespodzianki 🙂 Przygotowaliśmy również fajne ramki na zdjęcie profilowe na Facebooku. Poniżej możecie zobaczyć niebieską, mamy również zieloną.

Naszą akcję wspierają:
– Sabina Obwiosło-Budzyń
– Kasia z W Miejskiej KNIEI Katarzyna Mikulska
– dziennik internetowy Teraz Środowisko
– Kasia z Ograniczam Się
– Przedsiębiorstwo Budowlane ANBUD
– Karolina z bloga Ciut Więcej
– Agnieszka z Ekologika – ekologiczny styl życia
– Klub Myśli Ekologicznej
– Sylwia z bloga W drodze do Zero Waste
– Dorota z EkoEksperymenty
– Fundacja Rozwój wraz z inicjatywą Dotlenieni.org
– Partia Zieloni
– Miłosława – Miłka Stępień ?
– Rent and Lend – pożyczamy sobie rzeczy
– Swomky
– Biostraws.pl
– Natural Stories
– Sylwia z WEGAŃSKI BLOG Wszystko jest w głowie

Jeżeli wy również chcecie wesprzeć naszą akcję lub macie pomysły, które moglibyśmy zrealizować – piszcie do nas na adres e-mailowy: codziennie5@wolnaherbata.pl