SprzątaMy Katowice po raz trzeci!

Właśnie rusza trzecia edycja projektu SprzątaMy Dzielnice, w ramach którego mieszkańcy wraz ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty wysprzątają pięć miejsc, wybranych podczas głosowania lokalizacji na terenie Katowic. Tylko w zeszłym roku w ramach akcji udało się zebrać 15 kontenerów pełnych odpadów! Nie udało by się to, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców Katowic. W samych akcjach sprzątania wzięło udział łącznie ponad 300 osób!

To jest niesamowita energia. Sama bym pewnie nie wyszła i nie zbierała tych śmieci, ale w grupie z mnóstwem fantastycznych, pozytywnych ludzi chce się to robić. Tam na akcjach sprzątania można się bardzo wiele nauczyć od innych, poznaje się niesamowitych ludzi, z którymi mam kontakt po dziś dzień. Jest to również niezwykły przykład dla innych ludzi bo wiadomo, że nie wszyscy tak samo dbają o środowisko i segregację odpadów. W zeszłym roku podczas akcji sprzątania spotkaliśmy Panią, która nie wiedziała o projekcie i tylko wyszła na spacer z psem. Gdy tylko nas zobaczyła zaraz dołączyła do akcji i sprzątała razem z nami.

Elżbieta Dąbrowska-Seweryn (70 lat), laureatka tytułu KATOobywatela Roku 2019 w kategorii “porządkowanie miasta”.

Mieszkańcy wybierają tereny do uporządkowania

Projekt SprzątaMy Dzielnice składa się z trzech etapów. Od 19 do 29 lutego na adres mailowy sprzatamy@wolnaherbata.pl oraz na wydarzeniu na Facebooku zbierane są od mieszkańców zgłoszenia terenów, które są mocno zaśmiecone i wymagają wysprzątania. Następnie na podstawie nadesłanych zgłoszeń wybieranych jest 20 lokalizacji, które biorą udział w głosowaniu w mediach społecznościowych, gdzie każda reakcja (polubienie) pod zdjęciem danego miejsca to jeden głos. W 5 miejscach z największą liczbą oddanych głosów zostaną zorganizowane akcje sprzątania.

Sprzątamy, grillujemy i dyskutujemy

SprzątaMy Dzielnice to nie tylko ciężka praca, ale również spotkania integracyjne dla mieszkańców dzielnicy oraz okazja, aby poznać zasady ruchu Zero Waste. Po każdej akcji sprzątania organizowany jest na grill integracyjny, w ramach którego uczestnicy mogą bezpłatnie częstować się wegańskimi i mięsnymi potrawami. Podczas każdej akcji prowadzimy dla was również krótką prelekcję nt. zmiany codziennych nawyków i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Zero śmieci i kranówka

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty zadba o to, żeby akcje sprzątania przebiegały w sposób skoordynowany. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci. Całe wydarzenie podporządkowane jest idei Zero Waste.

Po każdej akcji pierzemy rękawiczki i używamy ich ponownie, prosimy mieszkańców, żeby na grill przynosili własne kubki i talerze, do samego grillowania używamy stalowych tacek. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby służyć przykładem, że również duże wydarzenia można zorganizować bez tworzenia odpadów.

Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

Harmonogram akcji:

I Etap – zgłaszanie terenów: 19 – 29 luty  
II Etap – głosowanie: 09 – 20 marzec
III Etap – akcje sprzątania (ze względu na epidemię koronawirusa póki co nie jesteśmy w stanie podać dat akcji sprzątania)

Gdzie i jak zgłaszać tereny?

Najlepiej fotografując miejsce, które chcemy zgłosić i wysyłając je wraz z opisem na maila: sprzatamy@wolnaherbata.pl lub udostępniając bezpośrednio na wydarzeniu Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

A jak było w ubiegłym roku?

Na zeszłorocznej akcji uprzątneliśmy wspólnie 30 hektarów katowickich terenów zielonych, zabierając 15 pełnych kontenerów na odpady w 5 lokalizacjach! Zebraliśmy 311 worków ze szkłem, 322 worków z plastikiem, 65 worków metalu oraz 274 worków odpadów zmieszanych. Dodatkowo: 9 telewizorów, 6 krzeseł, 6 foteli, 6 kanap, 5 lodówek, 7 odkurzaczy, 11 walizek, 13 wiaderek, 6 dywanów, 15 zderzaków i 108 opon samochodowych!

Cieszy nas wszystkich fakt, że w zeszłorocznej edycji projektu na organizowanych przez nas akcjach sprzątania pojawiło się 308 osób. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej!

Zadanie publiczne jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice

REGULAMIN akcji