SprzątaMy Dzielnice po raz czwarty!

Właśnie rusza trzecia edycja projektu SprzątaMy Dzielnice, w ramach którego mieszkańcy wraz ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty wysprzątają pięć miejsc, wybranych podczas głosowania lokalizacji na terenie Katowic. W ciągu trzech lat trwania projektu udało się zebrać 34 kontenery odpadów i 2182 worki śmieci! Nie udałoby się to bez zaangażowania wielu osób – w akcji biorą bowiem udział całe rodziny, w tym dzieci i młodzież. Dołączają instytucje, firmy prywatne, radni, lokalne stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe i kluby osiedlowe. Pomagają harcerze, adepci Ochotniczej Straży Pożarnej czy pracownicy marketów. Do tej pory w akcjach sprzątania wzięło udział aż 630 osób!

,,To jest niesamowita energia. Sama bym pewnie nie wyszła i nie zbierała tych śmieci, ale w grupie z mnóstwem fantastycznych, pozytywnych ludzi chce się to robić. Tam na akcjach sprzątania można się bardzo wiele nauczyć od innych, poznaje się niesamowitych ludzi, z którymi mam kontakt po dziś dzień. Jest to również niezwykły przykład dla innych ludzi bo wiadomo, że nie wszyscy tak samo dbają o środowisko i segregację odpadów. W zeszłym roku podczas akcji sprzątania spotkaliśmy Panią, która nie wiedziała o projekcie i tylko wyszła na spacer z psem. Gdy tylko nas zobaczyła zaraz dołączyła do akcji i sprzątała razem z nami.”

Elżbieta Dąbrowska-Seweryn (71 lat), laureatka tytułu KATOobywatela Roku 2019 w kategorii “porządkowanie miasta”.

Od zgłoszenia do sprzątania

Akcja składa się z trzech etapów. Od 26 marca do 4 kwietnia na adres mailowy sprzatamy@wolnaherbata.pl oraz na wydarzeniu na Facebooku mieszkańcy mogą zgłaszać tereny do posprzątania. Stowarzyszenie Wolnej Herbaty wybierze dwadzieścia propozycji, na które następnie będzie można głosować. W pięciu miejscach z największą liczbą głosów zostaną zorganizowane wydarzenia łączące zbieranie śmieci z integracją lokalnej społeczności i edukacją. Mieszkańcy w większości zgłaszają tereny zielone, które są lub mogłyby być miejscem spacerów i wypoczynku. W ciągu ostatnich edycji udało się uporządkować m.in. tereny w Załężu, Wełnowcu (tzw. Alpy Wełnowieckie), Koszutce, Zawodziu i Dąbrówce Małej. Mieszkańcy razem z wolontariuszami Stowarzyszenia Wolnej Herbaty sprzątali też okolice Doliny Trzech Stawów, dolinę rzeki Ślepiotki i Las Panewnicki w Ligocie, Rezerwat Przyrody Ochojec czy las przy ulicy Adama w Giszowcu.

Sprzątanie, edukacja ekologiczna i kranówka

SprzątaMy Dzielnice to nie tylko wspólne porządkowanie zaśmieconych terenów, ale także okazja do integracyjnego spotkania mieszkańców dzielnic oraz okazja, aby poznać zasady ruchu Zero Waste. Zgodnie ze związanymi z pandemią obostrzeniami niemożliwe jest spotkanie integracyjne przy grillu (jak w latach poprzednich), ale zawsze na miejscu zapewniony będzie drobny poczęstunek oraz woda do picia zapewniona przez Katowickie Wodociągi. Mimo nieco niesprzyjających okoliczności zadbamy o to, aby SprzątaMy Dzielnice jak co roku było wydarzeniem pozytywnym, wnoszącym coś dobrego w życie dzielnic i ich mieszkańców.

Harmonogram projektu:

I Etap – zgłaszanie miejsc: 26 marca – 4 kwietnia

II Etap – głosowanie: 9 kwietnia – 25 kwietnia

III Etap – akcje sprzątania:

1. 8 maja

2. 15 maja

3. 22 maja

4. 29 maja

5. 5 czerwca

Gdzie i jak zgłaszać tereny?

Najlepiej fotografując miejsce, które chcemy zgłosić i wysyłając je wraz z opisem na maila: sprzatamy@wolnaherbata.pl lub udostępniając bezpośrednio na wydarzeniu Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

A jak było w zeszłych latach?

Zadanie publiczne jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice

Regulamin akcji

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *