Stowarzyszenie Wolnej Herbaty

SprzątaMY dzielnice i ograniczamy odpady

SprzątaMY Dzielnice to siedem akcji porządkowych w siedmiu dzielnicach Katowic i jeden z elementów projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. Zachęcamy do zgłaszania terenów do posprzątania, a internauci „lajkami” wybiorą finałową siódemkę. W tym celu utworzone zostało wydarzenie na Facebooku, gdzie propozycje lokalizacji wraz z uzasadnieniem może wrzucić każdy mieszkaniec Katowic. Celem akcji jest również popularyzacja idei zero waste.

Wszystkie akcje organizowane w ramach „SprzątaMy Dzielnice” będą podporządkowane ograniczeniu produkcji śmieci. Ze sobą trzeba będzie zabrać własne kubki, do których organizatorzy naleją wodę przygotowaną przez Katowickie Wodociągi S.A. Podczas grilla czy ogniska zamiast jednorazówek zostaną podane talerze, a do tego metalowe widelce i szpikulce do szaszłyków. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zapewni też kolorowe worki do selektywnej zbiórki odpadów.

Akcja jest również częścią gólnoeuropejskiego programu Let’s Clean Up Europe! – Posprzątajmy Europę! 

Jak się zgłosić?

Odszukaj na Facebooku wydarzenie o nazwie “SprzątaMy Dzielnice”. Zgłoś propozycję terenu do posprzątania w Katowicach, podaj możliwie najbardziej dokładną lokalizację i uzasadnienie, dodatkowym atutem będzie zdjęcie. Możesz też wysłać e-mail na adres: sprzatamy@wolnaherbata.pl. Najlepiej, jeśli już na starcie masz wsparcie grupy ochotników, którzy zadeklarują pomoc przy zbiórce odpadów. Zaproś znajomych do głosowania na Twoje zgłoszenie.

Jesteś w finałowej siódemce? Czekaj na wskazanie terminu akcji w Twojej dzielnicy. Stowarzyszenie Wolnej Herbaty wspólnie z mieszkańcami Katowic pomogą Ci w sprzątaniu, a po zakończeniu zbiórki będziecie mogli cieszyć się jej efektami przy ognisku lub grillu.

Co, jeśli Twoje zgłoszenie nie znalazło się w finałowej siódemce? Nadal możesz zorganizować akcję sprzątania. Nie musisz martwić się o rękawice, worki i kontenery na odpady (zapewnia je Wydział Kształtowania Środowiska). Promuj ideę Zero Waste w swojej okolicy. Namów sąsiadów do wspólnego sprzątania. Wyślij nam zdjęcia i pochwal się efektami. Jeżeli masz pytania, zachęcamy do kontaktu z nami wolnejherbaty@gmail.com

REGULAMIN

Kalendarium:
Zgłaszanie miejsc do sprzątania: 18-26 kwietnia
Głosowanie nad miejscami: 28 kwietnia – 10 maja
Akcje sprzątania: 19 maja – 30 czerwca (w każdą sobotę)

Zachęcamy do wspólnego sprzątania. Akcje związane z popularyzacją idei życia bez śmieci zakończą się przy ognisku lub grillu.

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *