Jak wiecie, etap zgłaszania Waszych propozycji miejsc do posprzątania już za nami. 8 kwietnia przedstawimy Wam 25 wybranych przez nas lokalizacji, z których drogą głosowania (informacje tutaj) wyłonimy 5 terenów. Tam odbędą się nasze akcje, na których, mamy nadzieję, spotkamy się również z Wami. Po wspólnej pracy zapraszamy na grilla 🙂 Będą opcje mięsne i wegańskie, czyli coś dla każdego.
Na ten moment potrzebujemy jeszcze trochę czasu na przygotowanie się do kolejnego etapu, ale już teraz chcielibyśmy Wam opowiedzieć, jak spośród 67 zgłoszeń dokonaliśmy wyboru konkursowej 25-tki i co zadziało się na etapie selekcji. Ponadto, przypomnimy Wam kilka zdjęć z zeszłorocznej edycji projektu 🙂
Przede wszystkim jednak dziękujemy bardzo każdemu, kto zgłosił miejsce do posprzątania. Każde miejsce ma dla nas znaczenie i poświęcamy mu uwagę. Nawet, jeśli miejsce, które zostało do nas przesłane nie dostanie się do finałowej 25-tki lub nie zostanie wybrane jako jedno spośród 5 miejsc, gdzie zorganizujemy akcję sprzątania, wciąż możemy spróbować coś zrobić ze śmieciami. Miejsca, w których jest problem z odpadami, możecie zgłaszać w aplikacji https://naprawmyto.pl/katowice. Chętnie również, na tyle na ile możemy, pomożemy wam zorganizować własną akcję sprzątania. Piszcie do nas 😉
Przystępując do weryfikacji zgłoszeń, w pierwszej kolejności połączyliśmy ze sobą miejsca, które powtarzały się w nadsyłanych wiadomościach. Bywało tak, że zgłoszenia tych samych ulic i terenów zielonych docierały do nas od różnych osób, zatem scaliliśmy je w pojedyncze lokalizacje.
Kolejnym krokiem było połączenie obszarów leżących bardzo blisko siebie. Czasami otrzymywaliśmy zgłoszenia miejsc zlokalizowanych w odległości kilkuset metrów, co również zaowocowało sklejeniem ich w jeden, większy obszar.
W naszych akcjach zazwyczaj bierze udział kilkanaście – kilkadziesiąt osób. Każde spotkanie trwa kilka godzin. Z tego względu zdecydowaliśmy się nie uwzględniać w kolejnych etapach zgłoszeń zawierających miejsca bardzo małe, pobieżnie zaśmiecone lub zlokalizowane stricte w obszarze miejskim (okolice konkretnego bloku, ruchliwe ulice, brak pobliskich terenów zielonych). Skupiamy się na miejscach, gdzie zaplanowanie akcji sprzątania dla dużej grupy będzie możliwe i sensowne.
Oczywiście musieliśmy mieć również na uwadze kwestie bezpieczeństwa. Nasze akcje odwiedzają często całe rodziny z dziećmi, wobec tego musieliśmy zrezygnować ze zgłoszeń zawierających wyłącznie teren bezpośrednio zlokalizowany przy torach tramwajowych lub kolejowych.
Zdajemy sobie sprawę, że miejsc spełniających określone założenia nadal pozostaje sporo, zatem po wstępnej selekcji postanowiliśmy osobiście odwiedzić wszystkie pozostałe tereny i oszacować, które najbardziej wymagają sprzątania w wykonaniu dużej grupy. Dokonując wyboru, postaramy się, aby żadna dzielnica (jednostka pomocnicza) nie została pokrzywdzona.
Na dniach wrócimy do Was z decyzją odnośnie 25 miejsc wchodzących do etapu głosowania. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym etapie i śledzenia naszego profilu. W 5 miejscach z najwyższą liczbą głosów zorganizujemy akcje sprzątania.
Pamiętajcie, że jesteśmy organizacją pozarządową, a nie służbami odpowiedzialnymi za utrzymanie porządku. Działamy dla Was, ale również z Wami, dlatego zachęcamy do udziału w naszych akcjach. W każdym wydarzeniu może wziąć udział osoba z dowolnego zakątka świata i miejsce zamieszkania nie jest wiążące, jednak jeśli w ostatecznie wybranej piątce znajdzie się Twoja okolica, tym bardziej liczymy na Twoją pomoc. Kto inny zadba o Twoją okolicę, jeśli Ty tego nie zrobisz? Mieliśmy bardzo duży odzew jeśli chodzi o zgłaszanie miejsc do sprzątania. Może z frekwencją na samych akcjach będzie podobnie? Spotykamy się w kwietniu, maju i czerwcu. Więcej informacji wkrótce!
Wszystkie powyższe zdjęcia pochodzą z zeszłorocznej edycji SprzątaMy Dzielnice. Autorami zdjęć są Krzysztof Blachnicki, Olaf Józefoski, Danuta Chodakowska