Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Śmieci i „Nie śmieci”: spotkanie autorskie z Julią Wizowską

3 marca 2020 @ 17:00 - 19:00

„Po co mamy segregować śmieci, skoro wszystko zabiera jedna śmieciarka?” – to zdanie jest powtarzane jak mantra na forach dyskusyjnych, obiadach rodzinnych i spotkaniach ze znajomymi. Czy „jedna śmieciarka” jest mitem? Jaki jest sens selektywnej zbiórki? I co z naszymi odpadami dzieje się po tym, jak wyrzucimy je do kosza?

Na te pytania odpowie nam Julia Wizowska, autorka bloga Na nowo śmieci i reportażowo-poradnikowej książki „Nie śmieci”.

„Przez dwa lata jeździłam po Polsce. Odwiedzałam sortownie, instalacje przetwarzania odpadów i recyklingu. Byłam w kompostowni, dokąd trafiają kuchenne resztki. W zakładzie, odzyskującym używane ubrania z kontenerów. W papierni, która przetwarza „kartoniki” po mleku i soku. W spalarni, gdzie jedyne, czym mogą przysłużyć się wyrzucone przedmioty, jest ich energia. Na czynnym składowisku, gdzie odpady przed śmiercią wydają jeszcze ostatnie tchnienie. Przeprowadzałam wywiady z ekspertami i osobami, którzy od wielu lat poruszają się w tematyce przetwarzania i odzysku odpadów w Polsce. Rozmawiałam też z ludźmi, dla których ratowanie żywności i dawanie drugiego życia niechcianym przedmiotom stało się sposobem na życie albo zajęciem po godzinach. Wszystko po to, by opowiedzieć, co z naszymi odpadami dzieje się po tym, gdy wyrzucimy je do kosza i pokazać, że nie zawsze muszą one być bezwartościowymi śmieciami, skoro mogą być surowcami!” – mówi o swojej książce Julia. Więcej o tym, jak powstawała „Nie śmieci”, o czym i jaka jest (bo nie tylko opowiada o drugim życiu odpadów, ale również sama jest drugim życiem odpadów!) możecie przeczytać na stronie: http://www.nanowosmieci.pl/ksiazka-nie-smieci/

Podczas spotkania wspólnie przyjrzymy się naszym domowym kubłom na odpady. Dowiecie się, dlaczego nie każde szkło należy wrzucać do „dzwona” na szkło, a nie każdy metal do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Co robić ze znoszonymi ubraniami i jak pozbywać się różnych problematycznych przedmiotów. Będziecie mogli też zadać nurtujące Was pytania 😉 Nie macie pomysłu, gdzie zmieścić w mieszkaniu pięć koszy do segregacji? Nie jesteście pewni, co można, a czego nie, wyrzucać do kosza na bio? Podobno gdzieś za darmo można oddawać elektrośmieci, ale nie wiecie gdzie? Nie ma problemu – dostaniecie garść praktycznych porad i informacji!

Na miejscu będziecie też mogli nabyć książkę „Nie śmieci” i otrzymać od Julii autograf lub dedykację 🙂 Więc jeśli macie już książkę, to koniecznie zabierzcie ją ze sobą!

Widzimy się 3 marca (wtorek) o godzinie 17.00 w Strefa Centralna – spotkanie potrwa do godziny 19.00 🙂

Szczegóły

Data:
3 marca 2020
Czas:
17:00 - 19:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/542219303314526/

Miejsce

Strefa Centralna
Plac Sejmu Sląskiego 2
Katowice, Polska
+ Google Map