5 sposobów na powitanie wiosny bez Marzanny

Na pewno każdemu z nas zdarzyło się pożegnać zimę w towarzystwie Marzanny. Ta kukła, inspirowana postacią słowiańskiej bogini, spełnia rolę ofiary, która ma pomóc nam w przywołaniu wiosny. Nie chcemy negować roli słowiańskich tradycji w naszej kulturze, jednak podpalanie, czy topienie (lub też jedno i drugie) kukły i pozostawianie jej na miejscu tego obrzędu, ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zwłaszcza dzikie zwierzęta, które często wpadają w pułapki w postaci śmieci pozostawionych przez ludzi. W dodatku podpalanie kukły przedstawiającej dość “ludzką” postać, może wydawać się nieco okrutne, zwłaszcza, że obecnie ten rytuał odprawia się głównie w towarzystwie dzieci.

Dlatego chcielibyśmy przedstawić Wam 5 prostych sposobów na celebrację nadchodzącej wiosny. Każdy z nich jest wykonalny, choć mają różne stopnie trudności. Niektóre nie wymagają nawet wychodzenia z domu, choć zdecydowanie zachęcamy do spędzenia tego czasu na zewnątrz. Wybierzcie sposób, który najbardziej do Was przemawia, a jeśli chcecie, możecie wypróbować ich wszystkich.

Eko-uświadamiająca Marzanna

Zamiast tradycyjnej Marzanny, możesz przygotować upcyklingowa kukłę z odpadów nadających się do recyklingu. Po zakończeniu celebracji pożegnania z zima, rozbierz śmieciową postać na części i odpowiednio je posortuj. Jeśli masz dzieci, będzie to dla nich dobra lekcja, uświadamiająca znaczenie sortowania odpadów i ukazująca, jak rozdzielać śmieci w odpowiedni sposób. Marzanna z wielu różnych śmieci skłoni Was także do refleksji nad tym, jaka ilość śmieci produkujecie i jak je ograniczyć.

Ognisko lub grill

Jeśli już koniecznie musimy wzniecać ogień, możemy urządzić ognisko lub grill – jeśli nie masz własnego ogródka, zadbaj o urządzenie tego typu imprezy w wyznaczonym do tego celu miejscu. Znajdź tego typu lokalizację w swojej okolicy, ponieważ rozpalanie ognisk w niedozwolonym miejscu może zakończyć się mandatem do 500 zł, a ponadto zawsze niesie za sobą ryzyko szkód wyrządzonych środowisku. Zazwyczaj w miejscach specjalnie wyznaczonych do rozpalania ognisk i grillowania znajdują się też wiaty i ławki, przy których można biesiadować. Zabierzcie ze sobą gitarę, śpiewniki i jedzenie, cieszcie się tańcami, a po imprezie nie zapomnijcie po sobie posprzątać. Bonusowy punkt za wegańskie przysmaki z grilla lub ogniska.

Odgruzowanie swojej jamy

Pożegnanie z zimą może kojarzyć się też z wybudzeniem z głębokiego, misiowego snu i odświeżeniem – siebie i otoczenia. Wszyscy znamy gorączkę wiosennych porządków. Jednak najbardziej oczyszczające jest nie odkurzanie, wycieranie, trzepanie dywanów. Prawdziwym pożegnaniem z zimą w naszych wnętrzach (w przenośni i dosłownie) będą długo odkładane porządki w naszym dobytku. Głęboko ukrywane gadżety, które od piętnastu lat czekają, aż sobie o nich przypomnisz. Koszulka kupiona 5 lat temu i założona raz. Stosy papierów, które już od dawna nie są do niczego potrzebne. Wiosna jest dobrą okazją, by nie tylko odzyskać utraconą domową przestrzeń – bo nie chodzi o to, by bez opamiętania wyrzucać to, co już nam się nie podoba – ale głównie, by zastanowić się nad swoją relacją z przedmiotami, które posiadamy. Relacją z pieniędzmi, które wydawaliśmy na coś, co dało nam radość tylko na chwilę. Nawet jeśli masz sceptyczne nastawienie do metod Marie Kondo, warto zastanowić się nad generalnymi porządkami. W miarę możliwości, nie wyrzucaj zbędnych przedmiotów. Zniszczone możesz spróbować naprawić lub przerobić, a te, które nadają się do użytku, przekaż osobie, która jeszcze je wykorzysta.

Odwiedziny u bliskich

Nie jest to do końca Zero Waste’owy sposób, bo przykładamy się w ten sposób do zużycia paliwa, ale korzyści rekompensują straty i na pewno warto zastanowić się nad tym punktem. Możesz obchodzić nadejście wiosny wspólnie z rodziną i bliskimi, wykorzystać ten czas, żeby odwiedzić dziadków, rodziców lub innych krewnych, czy dawnych przyjaciół, jeśli rzadko ich widujesz. Nie musi to być jakaś wyjątkowa celebracja, na pewno ucieszą się z samego faktu spotkania. Bonusowy punkt za dojazd komunikacją, jeśli masz taką możliwość.

Jeśli mieszkacie w naprawdę znacznej odległości od siebie, spróbuj przynajmniej zadzwonić i zapytać co słychać. W przypadku chłodnych relacji to też może być dobra okazja, żeby ocieplić je nieco na wiosnę.

Sprzątanie terenów zielonych

Zamiast pozostawiać śmieci w przestrzeni publicznej, posprzątaj je! Jeśli mieszkasz w Katowicach i okolicach, przyłącz się do naszej akcji SprzątaMy Dzielnice. Od 18 do 29 marca możecie zgłaszać nam propozycje miejsc do przeprowadzenia akcji sprzątania na terenie Katowic. Następnie możecie głosować na zaproponowane wcześniej lokalizacje, a 27.04, 11.05, 18.05, 25.05, 1.06 zorganizujemy akcje sprzątania w miejscach, które zostaną wybrane. Jeśli mieszkasz daleko od Katowic, nic nie szkodzi 🙂 Możesz również samodzielnie zorganizować akcję sprzątania w swojej okolicy lub wziąć w kolejnej edycji naszej akcji #Codziennie5, o której opowiemy już niedługo!