„Życie Zero Waste” – recenzja

Chcielibyśmy podzielić się z Wami wrażeniami z lektury książki, która jakiś czas temu podbiła serca członków wielu facebookowych grup. Publikacja „Życie Zero Waste”, autorstwa Kasi Wągrowskiej z Ograniczam Się, zawitała również do nas, za co serdecznie dziękujemy Kasi i Wydawnictwu Znak.

Zero Waste jest koncepcją zakładającą dążenie do (idealnie) wyeliminowania, a często przynajmniej ograniczenia produkcji odpadów. Opiera się na pięciu głównych zasadach: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, przetwarzaj, kompostuj. Zero Waste wspiera czynności takie jak przemyślane i zaplanowane zakupy, ponowne wykorzystanie surowców, pożyczanie, czy też naprawianie. Podstawowym nawykiem w duchu zero waste jest na przykład rezygnacja z pakowania zakupów w foliowe torby na rzecz wielorazowych toreb materiałowych.


Książka Kasi (autorki bloga Ograniczam Się) jest pierwszą polską publikacją na ten temat. Na wstępie autorka przedstawia historię pojęcia Zero Waste i amerykańskie korzenie tej filozofii, a także powody zachęcające do podjęcia takich kroków.
Pierwszą rzeczą, która przykuwa wzrok już na początku i zdecydowanie przemawia na korzyść książki, jest bardzo przejrzysty układ i podział na rozdziały. Całość logicznie podzielona jest na obszary związane z ograniczaniem generowania odpadów w domu (z uwzględnieniem wszystkich sfer życia domowego, np. kuchni, łazienki), godzeniem życia w duchu zero waste z wychowaniem dzieci oraz z funkcjonowaniem w sferze pozadomowej – w pracy, podróży, podczas spotkań na mieście. Ostatni z rozdziałów uwzględnia finansowy, a raczej oszczędnościowy aspekt wprowadzenia zasad Zero Waste w życie.


Książka zawiera całą masę porad, jak ułatwić sobie postępowanie w zgodzie z filozofią Zero Waste. Bez moralizowania i ideologizowania. Autorka nawiązuje w niej również do czasów, kiedy dopiero zainteresowała się zagadnieniem życia bez odpadów, zwraca uwagę na trudności, których sama wówczas doświadczała i podkreśla rolę małych kroczków we wprowadzaniu korzystnych dla środowiska nawyków. Świetnym elementem są też występujące w części rozdziałów przepisy nie tylko kulinarne, ale również na specyfiki do sprzątania, czy domowe kosmetyki.
Całość sprawia, że treść podana jest w bardzo przystępnej formie i książkę można polecić w zasadzie każdemu. Ponadto, fajnym dodatkiem są wywiady z osobami zaangażowanymi w ruch Zero Waste i bardzo ładne zdjęcia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *