Sprzątamy dzielnice

SprzątaMy Dzielnice – II edycja

Już po raz drugi w Katowicach organizowany jest projekt SprzątaMy Dzielnice, w ramach którego Stowarzyszenie Wolnej Herbaty wspólnie z Urzędem Miasta Katowice zorganizuje 5 akcji sprzątania terenów zielonych w Katowicach. Tereny akcji zostaną wybrane przez mieszkańców za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook lub poprzez wiadomości mailowe. W tegorocznej edycji zachęcamy dodatkowo do wzięcia udziału w trash challenge, wyzwaniu, które opanowało cały świat i polega na publikowania w mediach społecznościowych zdjęć przed i po posprzątaniu danego terenu.

Jak zgłosić teren do posprzątania?

Pierwszym etapem projektu jest zgłaszanie miejsc w Katowicach, gdzie przydałoby się zorganizować akcję sprzątania. Jeśli tylko znasz jakieś miejsce, gdzie przydałoby się posprzątać, opisz je jak najdokładniej w poście na stronie wydarzenia na Facebooku lub prześlij nam na maila na adres: sprzatamy@wolnaherbata.pl. Pamiętaj, żeby podać konkretną lokalizację tego miejsca. Zachęcamy również, do załączania zdjęć pokazujących rozmiar problemu. Na zgłoszenia propozycji terenów do zorganizowania akcji sprzątania czekamy od 18 do 29 marca.

Głosowanie na zgłoszone miejsca i akcja sprzątania

Kolejnym etapem akcji będzie głosowanie, w ramach którego spośród 25 zgłoszonych miejsc zostanie wybranych 5, w których zostaną zorganizowane akcje sprzątania. Głosowanie będzie odbywało się za pośrednictwem galerii opublikowanej na Facebooku. W galerii będzie można znaleźć kolaże zdjęć wraz z opisami z 25 terenów, które zostały zgłoszone do projektu. W miejscach, które uzyskają najwięcej „polubień” i reakcji, zostaną zorganizowane akcje sprzątania, na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców. Po każdej akcji spotykamy się z uczestnikami sprzątania przy wspólnym grillu, podczas którego będziemy świętować nasz sukces przy potrawach przygotowanych przez naszych wolontariuszy. Więcej o głosowaniu tutaj.

Zero Waste – to, co jest dla nas ważne w trakcie akcji.

Organizując akcje sprzątania oraz grille integracyjne dla uczestników, dokładamy wszelkich starań, aby zarazem promować ograniczanie produkcji odpadów oraz jak najmniej przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska. Podczas organizowanych przez nas wydarzeń serwujemy wyłącznie wodę z kranu, dostarczaną przez katowickie Wodociągi oraz nie używamy jednorazowych kubków, talerzy ani sztućców. Chcemy, aby nasze wydarzenia były zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, oraz inspirowały innych do tego, by nawet podczas organizowania imprez ograniczać ilość odpadów.

Podczas samych wydarzeń, a także w komunikacji z mediami oraz naszymi obserwatorami w mediach społecznościowych, zawsze staramy się również przekazywać treści edukacyjne. Na terenie akcji sprzątania prezentowane są tablice edukacyjne, na których można znaleźć informację na najważniejsze tematy dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Ponadto, członkowie Stowarzyszenia oraz nasi wolontariusze prezentują przybyłym na akcję uczestnikom różne sposoby na ograniczanie produkcji śmieci w domu. Zawsze również jesteśmy gotowi odpowiedzieć na pytania uczestników, dotyczące ekologii i ochrony środowiska.

A jak było w ubiegłym roku?

Sprzątamy Alpy na Wełnowcu

Zainspirowani sukcesem zeszłorocznej edycji projektu SprzątaMy Dzielnice, nie mogliśmy się doczekać, aż znów będziemy mogli razem z mieszkańcami ruszyć w teren, porządkować tereny zielone i odzyskiwać porzucone odpady. W 2018 roku udało nam się objąć zasięgiem akcji sprzątania 42,5 hektarów terenów zielonych w Katowicach. Załadowaliśmy „z górką” 8 kontenerów śmieci. Zebraliśmy około 176 worków szkła, 129 worków plastiku, 65 worków zmieszanych, 30 worków metalu, 18 worków odzieży, oraz 12 worków papieru. Poza różnego rodzaju drobnymi śmieciami, w różnych miejscach (często zagrzebane w krzakach albo zatopione w rzeczce) znajdywaliśmy również odpady wielkogabarytowe takie jak: telewizory (15 sztuk), opony (14 sztuk), wózki sklepowe oraz dziecięce (7 sztuk), odkurzacze (7 sztuk), lodówki (6 sztuk), krzesła (6 sztuk), kanapy (3 sztuki) czy fotele (2 sztuki).

Bardzo cieszy nas wszystkich fakt, że w zeszłorocznej edycji projektu na organizowanych przez nas akcjach sprzątania pojawiło się aż 166 osób. Mamy nadzieję, że w tym roku, choć ze względów organizacyjnych miejsc do posprzątania będzie mniej, to i tak na akcjach sprzątania będzie nas jeszcze więcej!

Co to jest „trash challenge”?

Tym razem akcja SprzątaMy Dzielnice włącza się w ogólnoświatowe wyzwanie Trash Challenge. O co w nim chodzi? W skrócie o robienie porządku w miejscach publicznych – parkach, lasach, na plażach – i chwalenie się tym w social mediach (Facebook, Instagram, Twitter etc.). To zabawa zapoczątkowana przez Byrona Romána 5 marca tego roku. Amerykanin  udostępnił zdjęcie młodego człowieka z Gwatemali, który sam posprzątał zaśmiecony teren publiczny, fotografując się przed i po tym wydarzeniu. Román zachęcił przy tym: “Zrób zdjęcie miejsca, które wymaga sprzątania, a następnie zrób zdjęcie po tym, jak coś zrobisz i opublikuj”. Dodał, żeby używać oznaczenia #trashtag. Wkrótce po tym tysiące ludzi opublikowało zdjęcia i filmy na Instagramie, Twitterze czy Facebooku, pokazując, że oczyszczają plaże, parki, szkoły, ulice i inne miejsca na całym świecie. Miało to być wyzwanie dla wszystkich “znudzonych nastolatków”, ale zaangażowali się w nie ludzie w każdym wieku.

HARMONOGRAM PROJEKTU:

zgłaszanie terenów: 18.03 – 29.03  

głosowanie: 8.04 – 19.04

akcje sprzątania: 27.04, 11.05, 18.05, 25.05, 1.06.

REGULAMIN

Zadanie publiczne jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice