Eko środki czystości

Wykonanie naturalnych, ekologicznych środków czystości jest prostsze niż się wydaje. Jest to jeden z ważnych elementów zero waste – zadbanie o czystość bez użycia plastiku, jak również o to, by do zbiorników wodnych nie dostawały się toksyczne substancje. Poniżej kilka prostych przepisów na najczęściej stosowane środki czyszczące. Pamiętajcie, że w każdej eko łazience powinien znaleźć się ocet spirytusowy, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy! Te trzy proste produkty pozwolą na bezpieczne i ekologiczne sprzątanie. Należy jednak pamiętać, że NIE WOLNO mieszać octu z sodą oczyszczoną, gdyż podczas reakcji wytrąci się sól (octan sodu), woda i dwutlenek węgla – ocet zneutralizuje sodę oczyszczoną, a jeśli korzystacie z tego przepisu w pomieszczeniu ze słabą wentylacją, możecie zatruć się dwutlenkiem węgla!

Tworzenie odświeżających kostek do toalety

Pasta piorąca

1 cześć mydła rzepakowego gospodarczego
1 cześć boraksu
1 cześć sody kalcynowanej (węglan sodu)
2 części wody
opcjonalnie kilka kropli olejku eterycznego

Zblenduj całość do uzyskania konsystencji kremu, gotowe. Wystarczą 1-2 płaskie łyżki do każdego prania. Przechowuj w zamkniętym słoiku.

Kostki do WC

3 części sody oczyszczonej
1 część kwasku cytrynowego
ulubiony olejek aromatyczny
silikonowa foremka do kostek lodu

Potrzebujesz wody, natomiast jej nadmiar może rozpocząć reakcję a jednocześnie uniemożliwić zrobienie kostek. Aby zapobiec pienienia się mieszanki użyj małego atomizera i dodawajmy wodę stopniowo cały czas mieszając, najwygodniej robi się to w dwie osoby. Kontynuuj aż masa będzie się lepić w rękach. Wstaw do foremki do wyschnięcia, następnie możesz przełożyć do słoika. Wystarczy wrzucić kostkę do ubikacji, aby ją odświeżyć.

Proszek do prania kolorowego

1 cześć boraksu
1 cześć weglanu sodu (soda kalcynowaną)

Wymieszaj oba składniki, przechowuj w słoiku. Na pranie stosuj dwie płaskie łyżki proszku. Nic prostszego 🙂

Naturalny, własny proszek piorącyProszek do prania białego

1 cześć boraksu
1 cześć węglanu sodu
1 cześć nadwęglanu sodu

Wymieszaj składniki, przechowuj w słoiku. Na pranie stosuj dwie płaskie łyżki proszku.

Płyn do płukania tkanin

1 szklanka octu spirytusowego 10%
opcjonalnie kilka/kilkanaście kropli olejku eterycznego – np. lawendowy, z drzewa herbacianego

Ocet wlej do pojemnika na płyn do płukania i dodaj olejek eteryczny. Wstaw pranie i gotowe! Ocet zmiękcza tkaniny i nadaje starym ręcznikom nową jakość – świetnie wraca im chłonność, której brak jest najczęściej wynikiem stosowania sklepowych płynów do płukania (osadzają się one na tkaninie). Ocet świetnie nadaje się też do czyszczenia pralki – wystarczy wlać szklankę do prania i puścić program z najwyższą temperaturą (oczywiście z pustą pralką), a następnie mokrą ściereczką przetrzeć wszystkie gumowe części i bęben.

Płyn do mycia szyb i luster/kabiny prysznicowej

1 cześć octu spirytusowego 10%
1 cześć wody
wybrany olejek eteryczny np. olejek sandałowy lub cytrynowy

Składniki umieść bezpośrednio w butelce z atomizerem, wstrząśnij. Używaj jak inne płyny do szyb.

Płyn do mycia naczyń

3-4 g gumy ksantanowej (ok. 1 łyżka)
9 g gliceryny roślinnej (ok. 3 łyżki)
3 g kwasku cytrynowego (ok. 1 łyżka)
30 ml glukozydu kokosowego
450 ml wody destylowanej
wybrany olejek eteryczny – np. miętowy, drzewo herbaciane, cytrynowy

Do słoika 900 ml dodajemy glicerynę, kwas cytrynowy i gumę ksantanową – dobrze mieszamy. Bardzo powoli dodajemy wody destylowanej, cały czas mieszając nasz roztwór. Na koniec dodajemy glukozyd kokosowy i ok. 10-15 kropli olejku eterycznego. Cokolwiek dodatkowo dodajemy, musimy pamiętać o mieszaniu! Dla uzyskania koloru można dodać barwniki spożywcze.

Proszek do czyszczenia

1 część sody oczyszczonej

lub

1 część kwasku cytrynowego

Możesz trzymać w słoiku lub plastikowym pojemniku (najlepiej z torebką herbaty, która będzie pełniła funkcję pochłaniacza wilgoci) i stosować w razie potrzeby. Taki proszek świetnie nadaje się do czyszczenia wanny, umywalki czy baterii łazienkowych i kuchennych. Wystarczy nasypać trochę proszku na gąbkę lub ścierkę i przetrzeć czyszczoną powierzchnię. Świetnie nadaje się także jako zasypka do muszli klozetowej.

Odkamieniacz do czajnika

1 część octu
1 część wody

lub

3-4 łyżki kwasku cytrynowego
1,5 l wody

Zagotować całość i wylać – jeśli używacie do odkamieniania octu to warto czajnik jeszcze z dwa razy przegotować z samą wodą. Często silny zapach octu unosi się przez dłuższy czas, dlatego najlepiej sprawdza się tutaj kwasek cytrynowy.

Roztwór do czyszczenia i odświeżenia mikrofalówki

5 łyżek kwasku cytrynowego
0,5 l wody

Do małej miseczki wsypujemy 5 łyżek kwasku cytrynowego i wstawiamy do mikrofalówki (zwykły program) na ok. 4 min. Następnie przecieramy mikrofalówkę wilgotną gąbeczką.

Pasta do czyszczenia piekarnika

0,5 szklanki sody oczyszczonej
1 łyżeczka soli kuchennej
gorąca woda

Należy zmieszać sodę oczyszczoną z solą kuchenną i dolać nieco gorącej wody (do uzyskania konsystencji pasty). Taką pastą na gąbce można spokojnie wyszorować piekarnik.